Ceny energie neustále stúpajú. Existuje nemálo možností, ako znížiť náklady na vykurovanie a teplú vodu, ktoré do veľkej miery zaťažujú domáci rozpočet. Sú medzi nimi jednoduché riešenia za málo peňazí, i finančne náročnejšie opatrenia. Poradíme vám, ako vopred zistiť, či sa vám investícia oplatí, aby ste si mohli stanoviť priority.

Znížte teplotu kúrenia, finančne ušetríte

Priemerná ročná spotreba tepla v bežnej domácnosti v bytovom dome je zhruba 12 500 kWh (45 GJ). Na vykurovanie  bytu tak pripadá približne 8 611 kWh (31 GJ). Aj v rodinnom dome môžu tieto náklady predstavovať viac ako 75 % z celkovej spotreby energie. Ako teda ušetriť na tejto položke? Neprekurujte preto zbytočne obytné miestnosti. Každé zvýšenie teploty o jeden stupeň Celzia nad odporúčanú teplotu predstavuje  6 % energie navyše. Teplotu v miestnosti neznižujte neprimeraným vetraním, ale privretím ventilov na radiátore. Ak odchádzate na dlhšie z domu, stačí udržiavať teplotu 16 – 18 °C. Nevypínajte kúrenie úplne. Je podstatne drahšie vykúriť celkom studenú a vlhkú miestnosť, ako v nej udržiavať minimálnu teplotu.

Rozumne vetrajte a sušte prádlo

Investovali ste nedávno do zateplenia a kvalitných okien? Dobre ste urobili. Práve tie totiž spôsobujú najväčšiu stratu tepla. Čestvý vzduch do miestnosti patrí, vetrajte však krátko a intenzívne. Urobte prievan: najprv vypnite vykurovanie a potom na pár minút otvorte okná. Dlhé závesy, záclony a nábytok, ktoré sa nachádzajú pred vykurovacím telesom, majú izolačné účinky, zabraňujú však odovzdávaniu tepla do miestnosti. Ak radiátor vydáva praskavý zvuk, treba ho odvzdušniť. Hoci sa vám to môže zdať ako banalita, vzduch v ňom môže vaše náklady zvýšiť až o 15 percent. Pomáha tiež, ak natiahnete reflexné fólie za radiátor. Je  tiež lákavé využívať vykurovacie telesá na sušenie prádla, no zvýši to vaše náklady na teplo. Sušiak je lepším riešením.

Toto sú odporúčané teploty v miestnosti:

  • obývacia izba, jedáleň, detská izba, spálňa 21 °C
  • kuchyňa 20 °C
  • kúpeľňa 24 °C
  • WC 20 °C
  • vykurované predsiene a chodby 15 °C
  • vykurované schodiská 10 °C

Zdroj: SIEA.sk